Když začal na Facebooku fungovat profil Udělám maturitu, objevily se diskuse, kdo ho provozuje a kolik to stojí. Málokdo věděl, že profil založil CERMAT a svěřil ho do rukou firmě Honeypot, stejně jako profily Hodnotím maturitu a Maturita z češtiny. Profil Hodnotím maturitu (www.facebook.com/HodnotiteleMaturantum?fref=ts), určený hodnotitelům, fungoval zhruba tři měsíce, profil Maturita z češtiny (www.facebook.com/MaturitaZCestiny) vydržel skoro dvakrát déle. Nakonec tedy zbyl jen ten první (www.facebook.com/udelammaturitu); navštěvovali jej především maturanti. Nechci se chlubit, ale aktuální informace z CERMATu i odjinud jsem tam přinesl dřív než správce profilu, který se označil jako Evelína (je patrno, že tato „maska“ kryla několik osob). Profil mi posloužil jako inspirace, některé sekvence jsem z něj citoval.

Zlom nastal 21. října 2013, kdy se vlády nad obsahem profilu ujala studentka obchodní akademie (www.facebook.com/photo.php?fbid=647099678654628&set=a.184922934872307.41396.180613255303275&type=1&relevant_count=1). Tereza vede profil více do šířky a méně do hloubky, takže pod příspěvky už se málokdy diskutuje. A když se objeví rady směřující k tomu, jak si maturitu usnadnit, nikdo se neozve.

Dosavadním největším pokleskem profilu je odkaz na text 20 knih k maturitě za 4 dny (http://easymagazine.cz/clanky/20-knih-k-maturite-za-4-dny) z 20. 1. 2014. Tento článek je zavádějící, dává návod k „obcházení“ četby k maturitě a nevaruje maturanty před riziky tohoto počínání – četbu literárního díla nemůže nahradit jiná podoba díla (zvuková, filmová, divadelní, komiksová) zejména proto, že v těchto „verzích“ jsou časté textové změny; někdy se pak takto mění i vyznění části literárního díla nebo díla celého. Vzhledem k tomu, že tento odkaz vložila na profil CERMATu správkyně obsahu profilu, nezbývá mi jako členu ASČ nic jiného než se proti takovému počínání ohradit. CERMAT by měl zvážit, zda volba správkyně obsahu profilu byla adekvátní.

J. Zemek

Kategorie: Články, Obecné, Obecné

4 komentářů.

  1. Zdeněk Jankovský - Honeypot napsal:

    Milý pane Zemku,

    děkujeme za pochvalnou zmínku v úvodu článku. Způsob vedení profilu, ani konkrétní radu, které citujete ve druhé části článku, komentovat nechceme, a to hlavně proto, že od března 2013 Honeypot sociální sítě Cermatu nespravuje. To – mimochodem – z Vašeho článku není úplně jasné a bylo by hezké, kdyby to jasné bylo. Děkuji.

    • Josef Zemek napsal:

      Milý pane Jankovský,
      tuto informaci jsem nedostal a na těch profilech to není patrno, takže je chyba na straně CERMATu. Ten podle mého názoru nemá zájem na zveřejnění informace, že profil je veden neodborně.

  2. Josef Soukal napsal:

    Na první pohled by člověka autora návodu snad pochválil. Narozdíl od řady jiných studentů se umí srozumitelně a přehledně vyjádřit, vše pečlivě promyslel, evidentně má nějaké znalosti, a dokonce nezastírá, že je nutné se ještě něco doučit. Na druhé straně si fouká – jaký asi guláš by po tomhle maratónu ve studentově hlavě zůstal? Nicméně je pravděpodobné, že by maturitu složil; pomiňme nyní takové, pro mnohé dnes tak nepodstatné věci, jako to, že čtení snad slouží nejen ke složení maturity, ale i k rozvíjení vlastní osobnosti (v různých ohledech). Horší ovšem je, že on ústní zkoušku možná zvládne za jedna a že zkoušku složí i úplně jiní borci. Myslím teď na dvě dívky, jejichž rozhovor jsem náhodně vyslechl loni v březnu v pražské MHD. Jedna z nich konstatovala, že pár týdnů před maturitou má přečteny dvě knihy, přičemž jednou z nich bylo Poláčkovo Bylo nás pět, tuším v sedmé třídě ZŠ. A nehodlala na tomto stavu nic zásadního měnit.
    Škoda že tenkrát v busu neseděla nynější hlava učitelstva a školství, možná by to pohnulo s její skálopevnou vírou, že v ověřování maturitní úrovně lze spoléhat na školy a že vše centrálně-cermatího ve skutečnosti toliko od ďábla jest…

  3. Jiří Kostečka napsal:

    Jsem rád, že přes všechny hádanice (pardon: polemiky), které se svými studenty s radostí dennodenně absolvuji, nemám v žádné své třídě takovouhle Terezu.
    To už není pouhý mezigenerační střet, to je – jak to v jiném diskusním vláknu našeho webu jasně pojmenoval kolega Stanzel – pomalý zánik euroatlantické civilizace, ne nepodobný konci toho, co známe pod pojmem Imperium Romanum.
    JK

Zanechat odpověď