„Předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český AV ČR PhDr. Markéta Pravdová zasvětila českému jazyku svůj život. Přednáší, publikuje, bádá, odpovídá lidem v jazykové poradně. Trochu ji zlobí, že se nedbá na správné užívání češtiny ve veřejných sdělovacích prostředcích a že se vulgarizuje politický prostor.“ Úvodní text Andrey Zunové k rozhovoru s Markétou Pravdovou v Právu.
Velký cimrmanovský test: Jste lepší cimrmanolog než profesor Fiedler? Znáte život a dílo žijící legendy Zdeňka Svěráka?
Publikováno v časopise Slovo a slovesnost, 2005/4; ZDE. Předchozí příspěvky ZDE a ZDE, úvodní slovo ZDE.
Současná podoba kariérního řádu je plná kostlivců z původní podoby, o které dokonce pochybovali i ti, kteří na ní původně pracovali, podoby, o které jsme se naivně domnívali, že byla smetena se stolu. Co opravdu zmizelo, to je čtvrtý stupeň, nastavený původně tak, že zcela míjel učící učitele. Úspěch? – Jen zdánlivý. Stačí chvilku počítat. […]
„Širší čtenářská veřejnost se s jejím jménem setkala až ve sborníku Nejlepší české básně 2013. Pokud si uschováváte staré Salony jako já, dosvědčíte mi, že jsem už tehdy o Lazarové psal jako o objevu roku. Bylo to troufalé, usoudil jsem tak na základě jediné básně. O to jsem raději, že jsem se nemýlil. Událostí se […]
Publikováno v časopise Slovo a slovesnost, 2005/2; ZDE. Předchozí příspěvky ZDE, úvodní slovo k celému seriálu ZDE, další příspěvky ZDE.
Petra Tomanová pro Reflex připravila příspěvek, který určitě nepřečtete jen tak: Když písmenka nepostojí. Vyzkoušejte si dyslexii na vlastní oči.
Osobnost Vladimíra Macury připomínáme ukázkou z prvního dílu jeho sebraných spisů. Text ZDE. Vladimír Macura: Znamení zrodu a české sny (Academia, 2015, eds. Kateřina Piorecká – Milena Vojtková) O Vladimíru Macurovi více ZDE.
Ukázky vybral a komentář připojil Robert Kolár. Doplňujeme Seminář České knižnice.