Při mé práci knihovníka se mi do rukou dostávají tituly, na které bych jinak pravděpodobně nenarazil. Denně mám možnost listovat v knihách starých, vzácných, zapomenutých, ale i nezajímavých, podivných či zcela běžných. Jednou za čas se s vámi podělím o několik knížek, které mě zaujaly svým zpracováním, originalitou či tím, že už jsou prostě dost staré na to, aby si na ně lidé nepamatovali.
Dvacetitisícová kapka
Dětská próza Kapka vody (1935) od Josefa Věromíra Plevy byla inspirována tehdejší sovětskou dětskou literaturou a seznamovala děti poetickými prostředky — využívajícími fantazijní složky dětského myšlení
— se zákonitostmi přírody. O grafickou úpravu a montáže se postaral Zdeněk Rossmann, architekt, typograf a autor jedné z nejvýznamnějších knih české typografické avantgardy Písmo a fotografie v reklamě (1935). Kapka vody je svým zpracováním tak působivá a jedinečná, že se o ní dočtete na stránkách newyorského Muzea moderního umění (MoMA), je součástí publikace The History of Graphic Design vol. 1 (Taschen 2017) a nyní ji lze vidět na olomoucké výstavě Sousedé v knize — Česká a německá knižní kultura 1. poloviny 20. století. Pokud byste si Kapku vody chtěli pořídit domů, není to nemožné, zaplatíte za ni však klidně až dvacet tisíc korun. A občas se objeví i barevný (zeleno-modro-žlutý) přebal, ten se však dochoval jen v několika kusech.
Více ZDE