Z komentáře na webu Seznam Zprávy:
Celý rok v úžasu sledujeme to, jak se to algoritmy AI skvěle naučily. A jak se stále zlepšují: Jestli jste si s generátory textů či obrázků hráli naposled před měsícem, tak vězte, že nyní jsou zase o velký kus lepší.
Což byla první a zároveň nejsilnější myšlenka, kterou jsem měl, když jsem četl Tuhého věty: Že by je dnes kterýkoli algoritmus napsal líp. Výrazně líp. Pikantní na tom je, že umělá inteligence podobně jako Tuhý také opisuje. Ale dělá to nesrovnatelně dovedněji, což je samozřejmě dané její výpočetní silou: umí zkompilovat cizí myšlenky v ohromném počtu a tak, že to nikdo nepozná.
Ostatně na webu jsou dnes nástroje, které studentům nabízejí, že „přeformulují“ jejich texty tak, aby nebylo poznat, že je opsali od někoho jiného. Což je paradoxní v tom, že to byly právě počítače, které umožnily plagiátory perfektně odhalovat. A dnes jim naopak nabízejí, že za opisováním zametou stopy.
Zní to možná humorně, nebo jen bizarně, ale ono je to ve skutečnosti zásadní. Blížíme se do momentu, kdy svůj vztah k psanému textu budeme muset přehodnotit. Což tahle kauza asi nechtěně, avšak pěkně ukazuje.
Je zřejmé, že v psaní špatných, ale i průměrných textů s počítači soutěžit nemůžeme. Jsou už nyní lepší. Ve sbírání cizích myšlenek, jakkoli je pak zamaskujeme či nazdobíme, už brzy také ne. I to zvládnou počítače brzy samy. A týká se to i vědeckých prací. Jak ostatně nedávno sdílel na twitteru kolega Pavel Kasík, na webu už najdete konkrétní nástroje určené ke generování právě akademických publikací.