Dotaz:
Chtěl bych Vás požádat o radu, které z následujících variant jsou přípustné:
1. V případech, kdy by zpracovatel vyplnil toto políčko, vrátila by se chyba.
2. V případech, kdyby zpracovatel vyplnil toto políčko, vrátila by se chyba.
3. V případech, když by zpracovatel vyplnil toto políčko, vrátila by se chyba.
Pokud by se jednalo o větu bez úvodního v případech, použil bych pouze variantu 2, kdyby, tedy: Kdyby zpracovatel vyplnil toto políčko, vrátila by se chyba. Ve znění nahoře mi přijde správně varianta 1. Ještě bych uvažoval o variantě 3. U varianty 2 se mi nezdá kombinace kdyby a konstrukce věty.
Ještě bych rád požádal o sdělení, zda bude čárka v dotazovaných souvětích po slově případech.
Pan P. K.

Odpověď ASČ:
První i druhé souvětí jsou spisovná; třetí je hovorové, tedy doporučuje se nepoužívat spojení s když by v písemném, zejména ne oficiálním dokumentu. Spojovací výrazy kdy by a kdyby jsou plně synonymní, snad jen kdy by zní, resp. v písmu vypadá poněkud archaičtěji.
V druhé části svého dotazu argumentuje tazatel správně: v uvedeném souvětí 2, tedy bez onoho V případech, lze skutečně ve spisovné češtině použít z diskutovaných variant pouze kdyby. Spojovací výraz když by je sice slyšet v běžných hovorech, ale v daném souvětí je ještě méně přijatelné než v souvětí 3 – podle mého názoru je jeho použití již za hranou spisovnosti i při mluveném projevu.
Konečně čárka po slově případech se píše, protože následuje vedlejší věta vložená (zde přívlastková). Čárka se pak musí psát i po slově políčko, protože tam vložená věta vedlejší končí. Pravidlo praví, že vedlejší věta vložená musí být oddělena čárkami – školsky řečeno – „zleva i zprava“.

PhDr. Jiří Kostečka, Ph.D.

Jeden komentář.

  1. Jana Uhrová napsal:

    Na jiných stránkách je 11 let nezodpovězený dotaz, který uvádím se stejným svým aktuálním, odpověď pana profesora mne velmi zajímá:
    Dotaz z roku 2014:
    1. 1. Kdybych tě zastihnul doma (bez otazníku) .
    2. Kdy bych tě zastihnul doma?
    Můj pohled: Kdyby se používá pro vyjádření podmiňovací způsobu (spojení slov když a být). Zatímco zde se jedná o časové vyjádření. Proto logicky druhá varianta, či nikoli?
    Zpět na otázku: Kdy by X kdyby
    Zdroj: https://www.poradte.cz/odpoved.php?idkey=1244693
    Dotaz 5.1.2025:
    Za mne souhlas s pisatelem, všechna pravidla/odpovědi na webu psát „kdybych“ pouze jako jedno slovo se přece týkají pouze významu podmiňovacího, ve významu tázacím (který čas, kdy) by mělo být zvlášť ?
    K uvedeným příkladům bych doplnila pokračování věty, např.
    „Kdybych Tě zastihnul doma, byl bych ti to řekl.“
    Kdy bych Tě mohl zastihnout doma ?
    „Kdybychom se rozhodli tam jít, tak zítra.“
    „Kdy bychom tam měli jít? Zítra?“

Zanechat odpověď