Poradna Asociace češtinářů bude fungovat i v červenci a srpnu, avšak v omezeném režimu: tazatelé nechť prosím počítají s tím, že odpověď přijde za poněkud delší dobu než v rozmezí tří až sedmi dnů, jak je tomu od září do června.
Důvodem je skutečnost, že ti členové ASČ, kteří Poradnu řídí a zodpovídají dotazy, jsou praktikující učitelé a o letních prázdninách čerpají svoji řádnou dovolenou.
Jiří Kostečka
Kategorie: Poradna ASČ
Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o pomoc s identifikací větných členů v přísloví „Je pozdě bycha honiti“. První, co mi přišlo na mysl, byl obecný podmět „ono“ + přísudek „je pozdě“ a infinitivní konstrukce ve funkci vedlejší věty předmětné „bycha honiti“ (na koho,co je pozdě?). Ale přiznám se, že mi tento rozbor připadá dosti kostrbatý.
Těším se na vaši odpověď, za níž předem děkuji.
Kateřina R.
V dotazované větě je podmětem infinitiv „honiti“ (o infinitivu ve funkci podmětu jsme na tomto webu již psali a k příspěvku existuje i rozsáhlá diskuse, vizte na odkazu https://www.ascestinaru.cz/poradna-asc-infinitiv-ve-funkci-podmetu/).
Přísudek jmenný se sponou (v jiné terminologii: přísudek slovesně-jmenný) je zde spojení „je pozdě“.
Výraz „bycha“ lze pak bez potíží určit jako předmět; je to ZPODSTATNĚLÁ součást tvaru kondicionálu. Podobným jevem jsou zpodstatnělé spojky, např. ve větách jako „Tvoje věčné ALE mě už štve“ (ve funkci podmětu) anebo „Nesnáším to tvoje věčné ALE (ve funkci předmětu). A zde by zájmena „to“ a „tvoje“ stála ve funkci přívlastků shodných, což je důkaz, že výraz „ALE“ je zde skutečně SYNTAKTICKÉ substantivum.
Mnohokrát děkuji!
K.R.