Dubnový HOST se v „Tématu“ zaměřuje na v Čechách ne příliš známého amerického prozaika Davida Fostera Wallaceho, od jehož úmrtí uplyne letos v září pět let. Stal se fenoménem a literárním mluvčím Ameriky přelomu tisíciletí, jeho tvorba však začíná v současnosti dobývat i jiné kontinenty. Český čtenář se tak může seznámit s jeho biografickými daty, nástinem recepce, třemi krátkými povídkami a jedním „kafkologickým“ esejem.
Magdalena Křížová zpovídá izraelského spisovatele Amira Gutfreunda (matematika a profesionálního vojáka), který zavítal do Prahy, aby představil svůj román věnovaný problematice šoa a jeho důsledkům Jídlo se nevyhazuje. Rozprávěli o současném Izraeli, významu kataklyzmatu 2. světové války pro Izraelce, také o autorově vztahu k české literatuře a paralelách mezi Čechy a Izraelci. V beletristickém oddílu časopisu se nachází překlad jeho povídky Jídelna, za niž získal prestižní Sapirovu cenu za literaturu.
Rasismu v knize Srdce temnoty, nejznámějším díle Josepha Conrada, se věnuje esej nigerijského spisovatele Chinua Achebeho; provokující analýzu současné angažované tvorby (a svého druhu rehabilitaci tohoto pojmu) básníka Milana Kozelky sepsal Karel Piorecký.
Literární historii zastupuje stať Milana Suchomela věnovaná Jaroslavu Haškovi a fenoménu Josefa Švejka (v souvislosti s 90 lety uplynulými od Haškova úmrtí), stejně jako připomínka osobnosti a díla Jaroslava Havlíčka (70 let od úmrtí) s minireflexí filmových adaptací jeho knih z pera Libora Vykoukala.
Vladimír Stanzel