Začněme hádankami. Tuhle předložili v roce 2004 psychologové Zhe Chen, Lei Mo a Ryan Homonichl skupině amerických a čínských vysokoškolských studentů. Zkuste si ji cvičně vyřešit:
Hledač pokladů se chystá prozkoumat jeskyni v blízkosti pláže. Je přesvědčen o tom, že jeskyně je plná propletených chodeb a obává se, že se ztratí. Pochopitelně nemá mapu jeskyně. K dispozici má pouze běžné předměty jako baterku a batoh. Co má udělat, aby se neztratil, až se bude později vracet z jeskyně?
Zde je správné řešení: Hledač pokladů si do batohu musí nabrat písek z pláže a cestou za sebou nechávat písečnou stopu. Ta mu později umožní bezpečný návrat.
Podařilo se vám problém vyřešit? Pokud ano, zařadili jste se po bok 75 % amerických studentů. Pokud jste – tak, jako já – úspěšní nebyli, potom jsme na tom stejně jako 75 % čínských studentů.
Jednalo se o dobře kontrolovanou studii, v níž výzkumníci zajistili v už tak jednolitých skupinách rovnoměrné zastoupení pohlaví, IQ a dalších důležitých faktorů. Jak je tedy možné, že američtí studenti byli úspěšní ze 75 % a čínští studenti pouze z 25 %?