Kdo chce pochopit, co se děje dnes a bude se dít zítra, měl by sáhnout po knize staré skoro tři čtvrtě století – Camusově Moru. Sotva lze najít přiléhavější popis toho, co právě prožíváme.
Mor. Román Alberta Camuse je největším bestsellerem koronavirové krize. Kniha z roku 1947 vychází znovu v mnoha jazycích a vydáních, ale i ve zvukových verzích, jako čtení do ucha na dobrou noc.
Mnoho lidí ji znovu po desítkách let vytahuje z knihovny, aby si připomnělo příběh doktora Rieuxe a města Oran, jež přepadla morová rána jako blesk z čistého nebe a ve chvíli změnila dosavadní život, který „už nebude nikdy takový jako dřív“. Ano, jak pořád dokola stejné a přece jiné.
Synonymem nákazy či epidemie je dodnes v mnoha jazycích právě mor (pest, plague, Seuche). A Camusova kniha, která nabízí podrobné popisy společenské i myšlenkové proměny v době karantény, připomíná, že dystopie se dnes tak či onak naplňuje. Může tedy poskytnout užitečné reflexe lidského chování, které se v krizových situacích zase tak moc nemění. Pro lidstvo přitom není nic svůdnějšího a milovanějšího než proroctví, která se naplňují. Od Bible přes Nostradama až po literární vizionáře Huxleyho, Orwella – a Camuse.
Celé zamyšlení ZDE.