Dotaz:
Ve škole jsme se setkali s problémem Velké Solné jezero. I naše paní učitelka nám nedokázala vysvětlit, proč se ve jméně Velké Solné jezero píše velké S uprostřed slova. Děkuji za vysvětlení.
Odpověď ASČ:
Psaní velkých písmen je velkým strašákem, pohříchu nejen pro žáky, ale někdy i pro učitele. Znám případy, kdy se češtináři – a to i na středních školách – této látce vyhýbají, resp. zůstanou u základních poučení a „nejdou“ do jen trochu složitějších případů, jako je tento.
Z tohoto důvodu chystá naše poradna komplexní článek, ve kterém se pokusíme vyložit a didaktizovat pravidla těch jevů, jež uživatel naší mateřštiny v běžné praxi potřebuje.
K dotazovanému případu:
Ačkoli Solné jezero jako oficiální geografické vlastní jméno neexistuje, lze toto
spojení považovat za název postavený vlastnímu jménu na roveň. (Podobně píšeme Vysoké Tatry, ačkoli ani samotné jméno Tatry není oficiálním vlastním jménem; název Tatry má však funkci jména vlastního.)
U spojení Velké Solné jezero se vyskytuje dvouslovné jméno postavené na roveň jménu vlastnímu, tedy Solné jezero; to je jakoby vnořené do trojslovného vlastního jména. Píšeme tedy Velké (neboť zde začíná celé vlastní jméno) a Solné (neboť zde začíná dvouslovné vnořené jméno fungující jako jméno vlastní). Jistou analogií je např. i název obce Kostelec nad Černými lesy, do nějž jsou vnořeny Černé lesy.
Stejně jako Velké Solné jezero logicky píšeme např. Velké Medvědí jezero.
PhDr. Jiří Kostečka, Ph.D.
ASČ