Nejprve dva ohlasy na nejnovější knížku Jiřího Weinbergra a Petra Wohla – V kamenolomu má 3 kořeny (Nakl. KRIGL):
Kniha (…) mě potěšila stejně jako předchozí knihy tohoto autora, které čtenáře (nebo lépe řečeno vnímatele) doslova hýčkají (mimo jiné) svým jazykovým a stylistickým bohatstvím: poezií bohatou na významy (i v titulu se objevuje polysémie), na slova cizího původu vstupující do slovních hříček se slovy domácími (krys / klitoris), na rýmová echa (důchodkyně / kině, šiml / nepovšiml, člověčinu / činu), kalamburní rýmy (hasiči / hašiši, nos / kabanos), exotické rýmy (spermie / prérie, směry / hemisféry, rekvizity / závity), přední rýmy (tyrkys sám sebe sám sobě tají), hláskovou instrumentaci a cílevědomou tvorbou eufonií a kakofonií (soumrakem kráčí kreatury; fiasky opásán; celý den líně / kolébat vánkem / na trampolíně). (…)
Poznámka: odkazy otevřete pomocí CTRL + kliknutí levým okem myši.
Ondřej Hník: Spolu s Jiřím Weinbergerem se můžeme nořit hluboko do světa zvuků a obrazů
24. 3. 2022 byla pokřtěna už třetí (!) kniha na první pohled nesourodé autorské dvojice Jiří Weinberger (texty), Petr Wohl (ilustrace). Na druhý pohled (doslova) a po přečtení (tuplem), čtenář zjistí, že ona zdánlivě tak nesourodá dvojice, je dvojicí přímo kongeniální. A dílko nevelké rozsahem (96 stran) i formátem (115 x 165 mm) je něco s velkým Ň. (…)
O „amatérech“ v uvozovkách
Proč v úvozovkách a proč zmínka o nesourodé dvojici. No, ani jeden mistr oboru není potrefený uměleckým vzděláním a cepováním. Oba si tvoří, jak chtějí a je to na tom znát. Jak řek jednou náš redakční fotograf, jenž je z téhož kadlubu, tedy „amatér“, dělá-i kdosi, cosi zadarmo a z nadšení, je to na tom výsledku znát, víc, než když to dělá z profese, zatížen školami a za peníze. Ano, ani u jednoho z autorů by člověk nečekal, čeho se dočkal.
Jiří Weinberger, je původně matematik, absolvent MFF UK. A přesto napsal někdy sám, někdy se spoluautory, 15 knih básní, povídek, písňových textů a scénářů. Překládal poezii amerického autora Ogdena Nashe. Napsal mj. i texty písní pro hru Myška z bříška v Divadle v Dlouhé.
Petr Wohl je zase absolventem 1. lékařské fakulty UK a pracuje jako diabetolog, endokrinolog a vedoucí Centra domácí parenterální výživy v IKEM. Spolu se svým bratrem Pavlem se však již od dětství věnuje výtvarnému umění a má za sebou početnou řadu výstav.
A pak, že amatéři…
A ta zdánlivá nesourodost? No kdo by čekal, že poloklasické, mistrovské olejomalby a grafiky a další žánry, mohou tak strašně dobře pasovat k jádru českého slovního humoru. (…)
Přidávám nápovědu – autory utajenou – k hádance, jíž je název sbírky (a stejnojmenná báseň). Co – hlavně Pražanům – připomíná stěžejní motiv textu i výtvarné obdoby? A do čeho se zaryly kořeny „nahého klauna“ a „pyšné šmouhy“? (Viz i příslušné heslo ve Wikipedii.)
V kamenolomu má tři kořeny
nahý klaun na třech chůdách.
Vyrůstá jakoby do nebes
Snad pro smích ptákům.
Jak pyšná šmouha
Číhá a čouhá tu zítra i dnes.
snad pro smích ptákům –
Jak pyšná šmouha.
Těch ptáků se ptám:
Vám nevadí vakuum?
Další ohlasy na sbírku ZDE, ZDE a ZDE
Ukázky z knihy a texty jimi inspirované
Různé texty Jiřího Weinbergra ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE či ZDE