Dotaz:
Prosím o zodpovězení následujícího dotazu:
Pokoj je uklizen. Je uklizen je přísudek slovesný, nebo přísudek jmenný se sponou, kde uklizen je jmenný tvar přídavného jména uklizený?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
paní E. T.
Odpověď ASČ:
Vážená tazatelko,
spojení pokoj je uklizen se podle všech relevantních bohemistických příruček určuje jako přísudek slovesný v opisném trpném rodě (tvořený pomocným slovesem být a trpným příčestím slovesa uklízet); spojení pokoj je uklizený je pak přísudek jmenný se sponou (= přísudek slovesně-jmenný), tvar uklizený je zde jmenná část přísudku.
Pozn.: Vedle opisného pasiva existuje ještě pasivum zvratné typu Dům se staví.
Ne vždy je však věc tak jednoduchá. Jmenný tvar přídavných jmen totiž nemusí souviset se slovesem: srov. mlád, zdráv, šťasten, schopen, pamětliv – většinou má archaický ráz.
A dále: Jako v každém jazyce a v každém jazykovém jevu i zde existují i sporné případy. Pozorujme např. dvojici jsem (z toho) vyřízen vedle jsem (z toho) vyřízený. Podle striktně pojatého pojetí našich mluvnic je první z obou příkladů přísudek slovesný v trpném rodě a druhý přísudek se určí jako jmenný se sponou; rodilý mluvčí však jistě cítí, že se v prvním případě nejedná o typický trpný rod.
Čeština je vskutku jazyk složitý. Jako malý domácí úkol zadám promyšlení, zda tvar v čase minulém, totiž byl jsem vyřízen (ve smyslu „měl jsem toho až dost“) má ve spisovné češtině významově blíže k trpnému rodu (s významem aktuálního děje), či k významu sponovému, který sugeruje děj dlouhodoběji platný či trvalý (srov. Zahrada byla obehnána plotem x Zahrada byla obehnaná plotem).
Nehledě na obecnou češtinu, kde lze variovat Byl jsem v té chvíli úplně vyřízenej vedle Byl jsem z toho nadlouho vyřízenej. (A je po problému…??)
Zjevně tu hraje roli i význam slovesa: ve větě Všechny úkoly jsou/budou/byly vyřízeny jde na rozdíl od výše uvedeného příkladu jasně o trpný rod.
Závěr:
Pro základoškolskou a středoškolskou didaktiku češtiny platí:
Tam, kde ve spisovné češtině slovesný tvar jednoznačně utváří opisný trpný rod, jde o přísudek slovesný (se slovesem ve složeném tvaru): Dům byl/bude postaven za rekordně krátkou dobu; Zahrada je/bude/byla obehnána plotem.
Tam, kde jde o konstrukci „být / stát se, stávat se + přídavné jméno“ (ať je přídavné jméno ve tvaru jmenném, či složeném), jedná se vždy o přísudek jmenný se sponou: Karel je zdráv, Karel je zdravý, Karel je šťasten, Karel je šťastný, Zahrada je obehnaná plotem.
PhDr. Jiří Kostečka, Ph.D.
ASČ
Dobrý den, o jaký druh přísudku se jedná v následující větě? „Průjezd je zde zakázán.“ Řekla bych, že je to slovesný přísudek v trpném rodě. Ve větě: „Průjezd zakázán“ se však uvádí přísudek jmenný beze spony. Můžete mi to prosím objasnit? Děkuji za odpověď.
Dobrý večer, mám dotaz ze stejné oblasti.
V knize Přijímačky v pohodě (nakl. Taktik, ISBN 978-80-7563-080-3, str. 60, otázka 18) je zadání určit druh přísudku věty „Po dlouhých bojích bylo město dobyto.“ Podle mého názoru se jedná o přísudek slovesný jednoduchý, kdy sloveso je v rodě trpném – „bylo dobyto“.
Ovšem v oficiálním klíči řešení je uvedeno přísudek jmenný se sponou. Co je tedy správně?
Děkuji za odpověď.
Ad paní Irena Grosmanová:
Ano, tazatelka se domnívá správně, že ve větě „Po dlouhých bojích bylo město dobyto“ se jedná o přísudek slovesný s přísudkovým slovesem v trpném rodě. Příčestí trpné je u slovesa „dobýt“ tvořeno koncovkou -t, (-ta, -to atd.), nikoli obecně častější koncovkou -n, (-na, -no) – možná právě tato skutečnost zavedla autory příručky na scestí.
Velice děkuji za odpověď a radu,
ale musím se sama omluvit, dnes jsem zjistila, že jsem citovanou větu omylem pozměnila. Přesné znění věty je: „Po dlouhých bojích bylo město osvobozeno.“ Nyní jen upřímně doufám, že se stále jedná o přísudek slovesný se slovesem v trpném rodě.
Děkuji a ještě jednou se omlouvám.
Buďte bez obav, i tato věta obsahuje přísudek slovesný v trpném rodě, nikoli přísudek jmenný se sponou. Jde o zcela stejný typ jako ve větě uvedené v původním dotazu.
Dobrý den, prosím o odpověď, jaký druh přísudku je ve větě: Dům musí být do zimy opraven. Není zde slovo opraven doplněk? Děkuji za vaši odpověď.
Ve větě „Dům musí být do zimy opraven“ je spojení „musí být opraven“ přísudek slovesný složený, a to ze způsobového slovesa „musí“ a infinitivu v rodě trpném „být opraven“.
Doplněk zde v žádném případě případě nepřichází v úvahu. Za doplněk se bohužel ve školách vydává to, co „nelze jinak určit“.
Stručně: Rozlišujeme slovesa sponová (ta jsou v češtině pouze dvě: bý/va/t, stá/va/t se“) a nesponová. Jmenný výraz pojící se ke sponovému slovesu (já jsem UNAVENÝ, ona se stala CELEBRITOU) je jmennou částí přísudku se sponou.
V analogických konstrukcích se slovesem nesponovým je takový výraz doplňkem.
Doplněk je větný člen, který má skladební vztah současně ke jménu i ke slovesu. V našem kontextu by výraz „opraven“ byl doplňkem například ve větě „Dům vypadal opraven“, výraz „celebrita“ ve větě „ona se považovala za celebritu.“
1) Sloveso „mít (se)“ není sponové, tudíž přísudek v této větě je „budeme se mít“. Jde o běžný přísudek slovesný v budoucím čase (složený z pomocného slovesa „býti“ ve tvaru budoucího času a plnovýznamového slovesa „mít se“ v infinitivu); přídavné jméno „rádi“ je doplněk.
2) Přísudek je „pojď“ (a to slovesný, ve tvaru rozkazovacího způsobu). Infinitiv „dělat“ je příslovečné určení účelu. Jde o analogický případ jako ve větách typu „Odešel nakoupit“ → „Odešel, aby nakoupil“.
Dobrý den, co vše je přísudkem ve větě: Budeme se mít rádi. a jaký typ přísudku to je?
Co je přísudkem ve 2. větě souvětí: Nekoukej a pojď něco dělat. Jakým větným členem je slovo dělat?