Romská literatura a její místo ve výuce, to je to, co zajímá romské autory a malé neziskové nakladatelství KHER, které je zastupuje a zesiluje jejich hlas. Pokud byste do výuky rádi přinesli tvorbu, která je opomíjená, ale jejíž hlas je čím dál více slyšet, je možné tak učinit prostřednictvím hned dvou nových knih – rezonují v nich témata odlišnosti a touhy být vnímán jako člověk, holokaustu a bolestné ztráty i nových nadějí. Romské děti dostanou vzory ze své komunity, poznají část své neznámé historie a neromské děti rozšíří své povědomí o nejpočetnější národnostní menšině v ČR.

Autobiografický komiks ŽOFI Z-4515 pro starší dětské čtenáře získal v roce 2006 ve Švédsku prestižní cenu Artists against nazism. Sofia Taikonová v něm citlivě vypráví o předválečném životě své rodiny, odvlečení do Osvětimi, ztrátě rodičů a sourozenců i následné záchraně a hledání nového života ve Švédsku. Doporučuje například Tomáš Feřtek, publicista z Eduin.cz.

Autobiografická próza JAK JSEM CHODILA DO ŠKOLY Tery Fabiánové pro děti od 7 let vypráví o školní docházce malé romské dívky v době před druhou světovou válkou a všem, co jí na této cestě potkávalo.

Oba tituly jsou k nahlédnutí a dostání na kher.cz a v síti knihkupectví Kosmas.

Žofi Z-4515 – ukázka

Žofi Z-4515 – obálka

Jak jsem chodila do školy – ukázka

Jak jsem chodila do školy – obálka

Příspěvek připravila Radka Patočková

K romské literatuře viz též zde a zde

Zanechat odpověď